Div 2 Västra Svealand damer 2026
Tabell
| Lag |
M |
V |
O |
F |
P |
| 1 |
IK Sturehov |
6 |
5 |
0 |
1 |
15 |
| 2 |
Rävåsens IK Karlskoga |
5 |
5 |
0 |
0 |
15 |
| 3 |
Rynninge IK |
6 |
5 |
0 |
1 |
15 |
| 4 |
Lysviks IF |
6 |
5 |
0 |
1 |
15 |
| 5 |
Mallbackens IF |
6 |
3 |
2 |
1 |
11 |
| 6 |
Skogstorps GoIF |
6 |
2 |
1 |
3 |
7 |
| 7 |
IFK Hallsberg |
6 |
2 |
0 |
4 |
6 |
| 8 |
Västerås BK 30 |
5 |
1 |
1 |
3 |
4 |
| 9 |
QBIK |
6 |
1 |
1 |
4 |
4 |
| 10 |
Eda IF |
6 |
1 |
1 |
4 |
4 |
| 11 |
Norrstrands IF |
6 |
1 |
0 |
5 |
3 |
| 12 |
Sköllersta IF |
6 |
1 |
0 |
5 |
3 |
Match
1 - 0
Myrborgen
23 maj 2026
16:00
Referat
Lysviks IF - Rynninge IK 1-0
Denna Lördag var det ännu typ av seriefinal på tapeten då Rynninge som vunnit fem raka kom på besök. De är visserligen nykomlingar men har en lång historia som lag i ettan o tvåan och har många spelare med rutin från allsvenskan, elitettan mm i laget så vi var inställda på en tuff fight.
Som brukligt när vi kommer in några matcher i säsongen så saknades det spelare men så även för våra motståndare. Vädermässigt så var det kanon fram till en timme innan matchstart då Norge visade vad som skulle komma i hockeyn i kväll när de skickade över blåst o lite regn till oss från väst.
Då Julia för omväxling skull förlorade slantsinglingen så fick vi även starta i sned motvind.
Vinden kom naturligtvis påverka spelbilden markant då vi inte kunde lyfta långt medans de var lättare för Rynninge att göra det. Det visade sig snart att de var inga problem för oss för vi tog tag i taktpinnen med bollrull efter marken vilket var rätt i motvinden. Detta gjorde att vi tog oss fram på deras planhalva framförallt på kanterna men vi hade svårt att få till sistapasset för att skapa lägen. Vi jobbade bra över hela planen o speciellt centralt så Rynninge hade bara ett alternativ i sin offensiv och med sin medvind så var det ju ganska uppenbart att långa bollar på löpande forwards var speliden i första hlek. Tror inte vi mött nått lag med så mycket långa bollar men vinden kan ha varit en orsak. Nu har ju vi en oerhört snabb backlinje vilket ihop med deras medvind gjorde detta alternativ nästan döfött då de bollar som gick förbi backlinjen rann ut till inspark eller plockepin för MålElin.
Chansmässigt var det som sagt fattigt och de gick ända tills 19e min innan jag har nån större farlighet noterat och då är det ett fint anfall där bollen går från Tilda till Erika o vidare till Hilda som lyfter en fin boll mot straffpunkten där Amanda löpt in och får huvudet på bollen innan mv kör över henne o försvarare rensar undan. Straff kanske man ville ha men utan VAR så svårt för domaren o se vem som är först på bollen. Spelet fortsätter med oss som spelförande trots motvind men vi har svårt få till nått bra läge o Rynninge satsar på långbollar mot två löpande forwards som oftast är enkla saker att ta hand om.
Vi lyckas dock ju längre halvleken går att flytta upp spelet mer o mer på deras planhalva så vi hotar med lite skott men i motvinden dör de ut. I 30e min rullar vi än en gång bra vilket ger Tilda läge från ca 20met och skottet som är bra ger målis problem me retur och Amella är nära att hinna på returen.
Ett par minuter senare kommer bollen ut till Amella som drar iväg ett fint lågt skott som mv efter lite problem parerar.
Mycke mer hände inte i första halvlek men spelmässigt var det i motvinden mot ett topplag en riktigt bra halvlek då vi var spelförande hela tiden o deras långbollar tog vi lätt hand om då deras forwards inte hade en chans hann löpa in på dom i medvinden.
Vi själva kände att spelmässigt fanns det inget att klaga på men vi måste hota mer mot mål löpmässigt så de som pratades om i paus var nog det och att i medvinden borde vi kunde hota mer
Vi var lite avvaktande inledningsvis i andra halvlek vilket varit ett symtom denna säsong så de kunde trots motvinden lyfta fram lite bollar som hotade mer än i första halvlek då de inte rann ut i sanden utan stannade upp så det blev några grötsituationer som dock löstes på bästa sätt från vår synvinkel. Vi skärpte dock till oss och då vi hade medvind kände vi långbollshotet inte lika farligt som i första halvlek även om de hade det som alternativ när vi låste bort deras mittfältare från elitettan ifjol från bollkontakt. Speltaktiskt var vi nöjda då vi centralt hade full koll på allt o deras kantförsök rann ut i sanden. I ärlighetens namn så hade även vi svårt att omsätta vårt spelövertag till bra lägen då vi inte riktigt hotar me löpningar i djupled samtidigt som de hade en riktigt mittback som skickligt screnade bort farliga löpningar.
Vi hade dock en del lägen som i 63e min när Linn tar sig fram på högerkanten o slår ett lågt kanoninlägg som Erika är nära kunna styra in.
Efter detta kommer 5min som är matchavgörande o det är otroligt hur små marginaler det är även i fotboll.
Efter ca 65 min börjar coachen på att förberda byte på Emelie och i samma sekvens slår hon som vanligt en kanon hörna som vi är ytterst nära att kämpa in vid bakre stolpen. Nu är ju Emelie på gott o ont o idag verkligen på gott en spelare som har sin ide på vi byter när det passar.
Spelet fortgår o vi får ännu en hörna o då får naturligtvis seriens bästa hörnläggare vara kvar på plan. Ny fin hörna som är farlig men bollen ut där Julia utanför straffområdet lyfter tillbaka bollen som på nått sätt hamnar på armen på försvarare med klar straff som följd.
Då Emelie är utvald straffskyttså är det ju hennes sista spark idag då hon sen ska bytas ut men de är inga problem för denna otroliga poängspelare. Ska inte säga hur hon sa sig känna när de blev straff men hon banga inte för det utan avgjorde matchen som många gånger i sin karriär.
Några minuter senare rycker sig Linn loss än en gång på högerkanten och slår ett hårt lågt inlägg mot första stolpen som mv är först på .Sista 10min blir lite nagelbitare utan egentliga farligheter bakåt o fokus på klockan så referatsaker inte skrivs ner men spelet var centralt utan farligheter för det skulle jag skrivit upp.
Sammanfattningsmässigt så möter vi ett lag som är obesegrade med spelare me rutin från högre serier vilket dock inte skrämmer oss Vi är hela matchen spelförande utan kanske den riktiga spetsen i straffomådet. De låter kanske inte så bra men o andra sidan så möter vi som sagt ett lag som vunnit alla sina fem matcher iår och när vår målis kommer efter matchen o säger att hon inte hade ett enda skott på mål så får man säga att vi gjorde en jävla bra match.
Då vi stängde ner dom helt centralt försökte de me långa bollar o de är ju julklapp för oss så i andra sökte de sin bästa spelare ofta till vänster. Nån gång lyckades hon ta sig förbi vår back men istället för att ta löpningen ner så stanna hon upp o sökte spel in centralt o då var det anfallet väck.
Matchfakta 1-0 (0-0)
Hörnor 6-2 ( 2-1)
25min Amella in Linn ut
61min Linn in Amella ut
1-0 72min Emelie Straff.
72min Hilma in Emelie ut
74min Suss in Maja ut
78min Hanna in Amanda ut
86min Matilda A in Tilda ut
Spelarstatistik
Utespelare
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng
Spelarstatistik
Målvakter
| Namn |
M |
G |
A |
S |
IM |
GK |
RK |
P |
|
Elin Svahn
|
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
S Skott på mål
IM Insläppta mål
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng